Vinyl alebo laminát

vinyl laminat s logom a textom

Vinyl a laminát patria k tzv. „dekoratívnym“ podlahovým krytinám, čo znamená, že ich dekoratívny povrch napodobňuje napr. parketový alebo kamenný povrch bez toho, aby bol z tohto materiálu. Vinylové a laminátové podlahy sú preto predovšetkým cenovo výhodnou alternatívou k skutočným dreveným alebo kamenným podlahám. Pokiaľ ide o ich štruktúru a špeciálne vlastnosti, vinylové podlahy a laminátové podlahy sa výrazne líšia. Tu uvádzame porovnanie oboch podláh:

6852_laminate_LD150_Ambiente_R01  

Laminát: ľahko udržiavateľná a príjemná podlaha

Laminátová podlaha je predovšetkým: nekomplikovaná! Vyhovuje takmer vo všetkom, ľahko sa čistí, nevyžaduje ďalšiu starostlivosť a farba nevybledne, keď je vystavená slnečnému žiareniu. Ďalšia výhoda: laminát je skutočne ekologická podlahová krytina, pretože pozostáva zo 100% prírodných surovín, najmä dreva. Vrcholom je doska HDF vyrobená zo stlačených drevených vlákien. Na spodnej strane je tzv. protiťah, ktorý slúži na stabilizáciu, resp. na niektorých podlahách je integrovaná zvuková izoláčná vrstva. Na vrchnej strane je „čelo“ laminátovej podlahy, dekoratívny papier, napr. s autentickými replikami dreva, kamennými dekoráciami alebo veľmi kreatívnymi vzormi. Vrchná vrstva podlahy (nášľapná vrstva) sa skladá z odolnej melamínovej živice a robí túto podlahu mimoriadne robustnou, odolnou voči opotrebeniu a ľahko udržiavateľnou.

Mimochodom, moderný laminát nemá takmer nič spoločné s laminátom, ktorý bol na trhu k dispozícii v 80. rokoch - ani z hľadiska vzhľadu, ani z hľadiska technických vlastností:
  - vďaka moderným klik systémom je pokladanie laminátu celkom jednoduché a komfortné – úplne bez lepenia!
  - klikový spoj tiež zaisťuje, že lamely zostanú pevne pri sebe, takže nemôže prenikať žiadna vlhkosť, čo by mohlo spôsobiť napučanie podlahy. Vďaka takémuto patentovanému kliku je laminát MEISTER je vhodný aj na pokladanie do vlhkých miestností.
  - dekóry v posledných obdobiach mimoriadne skrásneli a len ťažko ich je možné odlíšiť od skutočných parkiet. Kvalitné povrchové            úpravy zvýrazňujú tieto skvelé optické vzhľady, pretože napodobňujú aj štruktúru „skutočných“ materiálov, ako je drevo alebo kameň.      Laminátová palubovková podlaha je na nerozoznanie od skutočnej dubovej palubovky!
  - ďalšou výhodou je: moderný laminát je tichý, najmä ak je už vybavený integrovanou zvukovou izoláciou nárazu.

 

Laminát je univerzálny a vhodný do každej miestnosti. K dispozícii je tiež veľký výber verzií vhodných na použitie vo vlhkých miestnostiach, takže laminát je tiež možnosťou pre každého, kto hľadá novú podlahu do kúpeľne, ale nepáčia sa mu klasické dlaždice.

 

6847_laminate_LD250_Ambiente_026843_laminate_LD250_Ambiente_02

Vinylové podlahy: celkom bezstarostné alebo malé slabiny?

Vinylová podlaha je klasická PVC podlaha (vinyl je skratka pre polyvinylchlorid). Click vinylová podlaha sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou, pretože sľubuje absolútnu trvanlivosť kombinovanú s takmer žiadnou údržbou a odolnosťou proti vode.

Z dôvodu rôznych technických vlastností a štruktúr by sa malo dôkladne rozlišovať medzi vinylovou / PVC podlahou a laminátom. Spoločnou výhodou je, samozrejme, ľahká inštalácia pomocou klikacích systémov, ktoré umožňujú položiť laminátovú, vinylovú a taktiež drevenú podlahu aj domácim majstrom.

Často sa vyskytujúci problém: nejaký čas po pokládke sa môžu na vinylových podlahách s termoplastickým jadrom zjavovať otvorené spoje. Tieto podlahy, keď sú vystavené slnečnému žiareniu, sa môžu mierne alebo viac roztiahnuť, a potom sa môže klikový spoj medzi lamelami uvoľniť.
Tento problém sa nevyskytuje pri vinylových podlahách so stabilným nosnou doskou („Rigid Core“) -  pri výbere vinylovej podlahy si dávajte pozor na presnú štruktúru/stavbu výrobku. Podlahu s nosičom rigid od spoločnosti MEISTER nájdete tu ako dizajnové podlahy MeisterDesign. rigid.
  7328_rigid_RD300S_Ambiente_R01

Alternatíva: dizajnová podlaha bez vinylu

Problémom mnohých vinylových podláh je vysoký podiel PVC a iných pochybných plastifikátorov, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie a životné prostredie. Kým napríklad detským hračkám sa dôsledne venuje zvýšená pozornosť na prítomnosť resp. neprítomnosť plastifikátorov, tento aspekt podlahovej krytiny je pre mnohých koncových užívateľov v pozadí - popritom podlaha má veľký vplyv na klímu v miestnosti, a teda aj na zdravie. A kto už by chcel, aby materiál v podlahe vyparoval potenciálne škodlivé látky?
MEISTER ponúka skvelú alternatívu podlahovej krytiny k vinylu. Dizajnové podlahy MeisterDesign neobsahujú ani PVC, ani ftaláty a iné potenciálne škodlivé plastifikátory. A máte tu na výber: MeisterDesign sú k dispozícii v rôznych formátoch (od dlaždíc cez krátke klasické lamely až po dlhé palubovkové lamely), v rôznych prevedeniach štruktúry/stavby výrobku s rôznymi nosnými doskami (od malej hrúbky po veľmi hrubé alebo elastické podlahy) a nespočetné varianty dekorácií (vedľa klasických dubových dekórov sú aj imitácie moderného šedého betónu, kameňa alebo trendového vintage vzhľadu). Samozrejme, že tieto podlahy sú k dispozícii s kvalitným klik systémom pre ľahkú inštaláciu. Vodeodolná dizajnová podlaha MeisterDesign je namiesto dlaždíc tou pravou podlahou do kúpeľne. 
  6998_MeisterDesign_DD_Ambiente_02
 

Zdroj: www.meister.com