Podlaha dotvára atmosféru

Boden_Wirkung_Keyvisual-5862x3300-1920x1081 s logom

Jedným z rozhodujúcich faktorov pôsobiacim na atmosféru miestnosti má farba na stenách.
Rovnako dôležitú úlohu zohráva podlahová krytina. Dôležitý je nielen vzor a farba, ale aj materiál.
Poskytujeme prehľad o tom, ktorá podlahová krytina a ako ovplyvňuje miestnosť.

 Neľahký výber, ktorá podlaha je vhodná do miestnosti.

Veľa možností, veľa starostí: vybrať podlahu zo širokej škály materiálov a rozmanitých farieb nie je ľahké. Mala by to byť drevená podlaha alebo uprednostniť dizajnovú resp. laminátovú podlahu? A aká by mala byť farba. Sortimentná skladba podláh MEISTER ukazuje aký široký je výber. MEISTER ponúka rozmanité možnosti od rustikálneho duba cez živý orech až po betón. Prvý dôležitý krok je výber medzi svetlou alebo tmavou podlahou. Na uľahčenie výberu si musíme položiť dve otázky:
1. Aká veľká je miestnosť resp. zariaďovaný priestor?
2. Aký štýl, aká atmosféra je požadovaná?
Boden_Wirkung_Formate und Farben im Raum-5862x3300-1920x1081
Chcete drevené podlahy alebo uprednostňujete imitáciu dreva, chcete svetlú alebo tmavú, rustikálnu alebo harmonickú?  Vďaka rozličným materiálom a farbám nie je rozhodnutie také ľahké.Svetlá alebo tmavá podlaha?

Platí pravidlo: svetlé podlahové krytiny opticky miestnosť zväčšujú, tmavé naopak zmenšujú. Ak je zariaďovaná miestnosť malá a chceme ju opticky zväčšiť, mala by sa použiť svetlá podlaha. Pri veľkých miestnostiach záleží predovšetkým na tom, aká atmosféra sa má vytvoriť. Svetlé podlahy zabezpečujú svetlosť - najmä ak je miestnosť navyše navrhnutá s vhodnými farbami steny. Ale svetlé nie je vždy to isté: pokiaľ farby svetlého dreva sú považované za nadčasové, podlahy s bielym vzhľadom majú obzvlášť čistý vzhľad. Často sa používajú v spojení s trendovými štýlmi interiéru, ako je škandinávsky štýl alebo Shabby Chic. Farebný nábytok a doplnky, napríklad v retro dizajne, pôsobia proti príliš sterilnému alebo chladnému prostrediu. Tmavé podlahy s dreveným vzhľadom vytvárajú teplé prostredie a dokonca aj veľké izby vyzerajú s takýmito podlahami útulne.
V kombinácii so svetlými stenami a doplnkami pre domácnosť môžete vyčarovať skvelý kontrast alebo rustikálny nábytok môže ponúknuť štýlové prostredie. Tmavošedé až čierne podlahy znamenajú luxus a eleganciu.

Tip: Veľmi tmavé podlahy by sa mali používať iba v miestnostiach, ktoré sú obzvlášť presvetlené, a mali by byť doplnené jasnými prvkami interiérového dizajnu, aby sa zabránilo pochmúrnemu dojmu z miestnosti.

Boden_Wirkung_hell_dunkel-1920x1080
To, či by to malo byť svetlá alebo tmavá podlaha, silne závisí od veľkosti a jasu miestnosti.Parkety, laminát, dizajnová podlaha - aká podlaha ako pôsobí?

Drevené podlahy majú obzvlášť silný charakter. Pretože žiadny strom nie je ako ten druhý, žiadna drevená podlaha nie je ako druhá. Každá doska sa prirodzene líši od ostatných z hľadiska kresby, hry farieb a štruktúry. Vzhľad podlahovej krytiny ovplyvňuje aj povrchová úprava. Drevené podlahy sa delia aj na rôzne stupne triedenia, napríklad „harmonické“ alebo „živé“. To ovplyvňuje účinok miestnosti, rovnako ako vzor pokládky. Ak sú parkety triedené ako „Country“ vyznačujú sa veľkými nepravidelnými trhlinami a hrčami, vzor „rybej kosti“ vytvára napríklad veľmi živú atmosféru v miestnosti. Keď sa vyberie drevená podlaha s triedením „Ambiente“ a pokládka je v priamej väzbe t.j. paralelná, izba sa javí oveľa pokojnejšie. Vzhľad miestnosti a jej účinok ovplyvňujú aj spoje: ak sú výraznejšie na dlhých stranách, vizuálne naťahujú miestnosť. Ak sú spoje viditeľné na všetkých stranách lamely, vytvára to vidiecky vzhľad. Ak ich vôbec nevidíte, izba zvyčajne vyzerá elegantnejšie. Tento efekt je zrejmý najmä pri dizajnovej podlahe so vzhľadom betónu. Ak je táto podlaha položená tak, že nie sú viditeľné žiadne spoje, javí sa ako ušľachtilý celkový povrch a vytvára moderný, luxusný vzhľad.
Boden_Wirkung_Ausstrahlung Boden-5862x3300-1920x1081
Laminátové, dizajnové podlahy a parkety majú každa svoj vlastný vzhľad.

Zdroj: www.meister.com