Óda na laminát

6834_laminate_LL150_Detail_02 s logom a nápisom

Aké vlastnosti pripisujú ľudia laminátovej podlahe? Odpoveď môže byť prekvapením: aj keď túto podlahu nájdete vo väčšine domácností, už dlho má obraz lacnej imitácie parkiet. Je to škoda, pretože moderný laminát je skutočný všestranný materiál vyrobený z čisto prírodných materiálov a spĺňa takmer všetky požiadavky kladené na vysoko kvalitné podlahy.

  6388_laminate_LC150_Ambiente_02
6857_laminate_LB150_Ambiente_02  

Laminát - čo to vlastne je?

Každý už o lamináte počul, ale iba málokto vie, čo to vlastne je. Existuje skreslený názor, že laminátová podlaha je menejhodnotná napodobenina drevenej podlahy, že je citlivá a hlučná a je vyrobená z umelých materiálov. Avšak na rozdiel od týchto väčšinou ničím nepodložených názorov je laminát komplexný a odolný produkt, ktorý je vyrobený z čisto prírodných materiálov. Laminátová podlaha sa skladá z niekoľkých vrstiev, a preto sa označuje aj ako viacvrstvová.
-  Vrchná vrstva sa nazýva krycia vrstva, je to priehľadná melamínová vrstva, vďaka ktorej je laminát odolný voči poškriabaniu.
-  Pod ňou je potlačený dekoratívny papier.
-  Ako základ pre laminátovú podlahu slúži základná doska - nosič, obvykle MDF, HDF alebo drevotriesková doska.
-  Protiťah je ďalšia vrstva na spodnej strane, ktorá zabraňuje deformácii podlahy pri zaťažení.
A k hlučnosti laminátu: niektorí výrobcovia integrujú do podlahovej krytiny ďalšiu spodnú vrstvu, ktorá slúži na pohlcovanie zvuku. To eliminuje potrebu inštalácie samostatnej izolácie - domáci majster ušetrí jeden pracovný proces výberom správnej podlahy!
Po uvedení prvých laminátových podláh na trh v 80-tych rokoch sa praktický produkt stal veľmi populárnym. Laminát, ktorý je dnes k dispozícii, má podobnú štruktúru ako pred tridsiatimi rokmi, ale výrobky boli odvtedy výrobcami neustále optimalizované: dizajn sa javí čoraz viac autentickejší, pokládka je ľahšia a podlaha je odolnejšia.
V súčasnosti je laminát najpredávanejšou tvrdou podlahovinou - a to právom! Pretože dokáže oveľa viac, než len vyzerať ako parkety.


 
   

Pôsobivá rozmanitosť

Chceli by ste mať vo svojom byte dub pieskovej farby, tmavo hnedý lieskový orech alebo skôr matnú bridlicu? Pretože vzhľad laminátu je určený dekoratívnym papierom navrhnutým v digitálnej tlači, môže mať akýkoľvek mysliteľný dizajn. Či už ide o dekor dreva, vzhľad kameňa alebo dokonca s geometrickými vzormi - vzhľadom na rozmanité možnosti dekóru si môže každý nájsť svoju obľúbenú podlahu.
Ale hitom je vždy klasický vzhľad dreva. Väčšina sortimentu sa v dekóroch prednostne orientuje na parketové a doskové palubovkové podlahy. Okrem moderného vzoru krátkych dosiek nájdu priaznivci rustikálneho vidieckeho štýlu medzi laminátovými výrobkami aj klasické dlhé palubovky.
  Mimochodom, vzhľad dreva je teraz tiež spracovávaný trojrozmerne: niektorí výrobcovia poskytujú vrchnú vrstvu svojej laminátovej podlahy s hmatateľnou štruktúrou, ktorá je modelovaná podľa prírodnej textúry dreva. „Studený“ pocit hladkej tvrdej podlahovej krytiny je týmto zjemnený príjemným pocitom pod nohami. A dokonca ani pre profesionálov nie je ľahké na prvý pohľad rozlíšiť túto podlahu od pravých drevených parkiet.
Potlač na dekoratívnu vrstvu je tiež stálofarebný, takže pri UV žiarení nemení farbu. Na rozdiel od parkiet alebo dlaždíc, laminát nemení farbu v priebehu času, ale vyzerá ako nový aj po rokoch.
6845_laminate_LL150_Makro_01   6864_laminate_LL150_Makro_01
     

Nielen pre profesionálov

Aby ste mohli položiť krásnu podlahu vo svojom vlastnom dome, nemusíte na to volať odborníka. Vďaka jednoduchému klik systému si to môže urobiť každý, kto má akotakú manuálnu zručnosť. Väčšina systémov značiek sa líši v detailoch, ale postup je vždy rovnaký. Kupujúci by sa mali uistiť, že sa používa patentovaný systém kliknutia. Pretože lacný neznačkový laminát bez patentovaného klik systému môže mať malé odchýlky a to potom môže viesť k nevzhľadným výsledkom, ako sú krivé alebo zvlnené dosky.
Mnohí majitelia bytov sa obávajú myšlienky, že ich nájomníci si chcú v byte položiť novú podlahu. Ale môžete si oddýchnuť - ak sú podlahy položené plávajúcim spôsobom a neprilepené k podkladu, laminát sa dá relatívne ľahko odstrániť.
  6860_laminate_LB150_Ambiente_01
6417_laminate_LC150_Ambiente_R01  

Veľa vydrží!

Avšak najväčšou výhodou laminátu v porovnaní s parketami & Co. je odolnosť krytiny. Vysokým podpätkom, psím pazúrom a dokonca aj ohorkom z cigariet táto podlaha lepšie odoláva ako parkety z pravého dreva.
Na obale produktu sa vždy uvádza dvojciferné číslo, ktoré poskytuje informácie o triede namáhania. V prípade laminátu do bytových priestorov je prvá číslica 2, pre obchodné priestory 3. Čím vyššia je druhá číslica, tým viac laminát vydrží a tým viac je vhodný pre špeciálne oblasti. Počnúc číslicou 1 pre malé opotrebenie (napr. izba pre hostí) až po kategóriu 3 pre časté použitie (vo vstupnom priestore a na chodbe). Napríklad produkt triedy 21 postačuje do spálne: vo veľkopriestorovej kancelárii plánom by mala byť hodnota 33, aby spoľahlivo odolala namáhaniu každodenného života.
Väčšina uživateľov tiež ocení jednoduchú údržbu podlahy. Na rozdiel od kobercov je napríklad laminát vhodný pre alergikov. Pretože prirodzene odpudzuje nečistoty, zvyčajne postačuje zametanie alebo vysávanie. Ak je potreba ho utrieť, tak len tak, aby nemohla preniknúť cez spoje do dreva žiadna vlhkosť. Pre vlhké miestnosti alebo možný kontakt s vlhkosťou však niektorí výrobcovia ponúkajú laminát s ochranou proti napučaniu. Tieto lamely sú impregnované, takže ich vnútro je chránené pred napučaním.Veľa muziky za málo peňazí

Jeden argument sa nesmie prehliadnuť: ak vezmete do úvahy jeho dlhú životnosť a ďalšie výhody z hľadiska nákupných nákladov, laminát má vynikajúci pomer ceny a výkonu. Laminátové podlahy, počítané na meter štvorcový, sú podstatne lacnejšie ako parkety alebo dlaždice. V porovnaní s mnohými neznačkovými výrobkami musia domáci majstri siahnuť hlbšie do vrecka pri kúpe vysoko kvalitného značkového výrobku, ale investícia stojí za to. V porovnaní so skutočnými drevenými podlahami je rozpočet v každom prípade výrazne menej zaťažený.
Laminátové podlahy nie sú len pre sporivých. Odporúčajú sa aj tým, ktorí kladú veľký dôraz na nekomplikovanú montáž a ľahkú údržbu podlahy. Majitelia domácich miláčikov a rodičia malých detí ťažia z jednoduchého čistenia a odolnosti podlahy. Fanúšikovia parkiet z pravého dreva, ktorí sa obávajú citlivosti parkiet, môžu pokojne uvažovať nad laminátom ako
alternatívou. Veľká rozmanitosť v špecializovaných obchodoch dokazuje, že sa nemusia robiť žiadne kompromisy, pokiaľ ide o dizajn alebo kvalitu.Čomu by ste mali venovať pozornosť pri kúpe laminátu?

• domáci majster si ušetrí pri pokládke laminátovej podlahy jeden pracovný úkon, ak už je na podlahe integrovaná podložka na tlmenie hluku.
• podlaha vyzerá takmer reálne ak je vrchná vrstva nielen opticky ale aj hmatateľne verná štruktúre dreva.
• patentovaný klik systém zjednoduší pokládku podlahy aj pre neskúsených.
• čím častejšie sa podlaha používa, tým vyššiu by mala mať triedu namáhania.
• označené výrobky logom Blue Angel sú výrobky s nízkym obsahom znečisťujúcich látok.

Zdroj: www.meister.com