Hygge štýl

6864_laminate_LL150_Ambiente_01 s logom

Takto sa žije v Dánsku
Dáni sú považovaní za jeden z najšťastnejších národov na svete. Možno je to kvôli ich „hygge“, postoju zameranému na vyrovnanosť a radosť zo života, čo sa odráža aj v zariaďovaní ich obydlí. Vďaka týmto tipom sa Váš domov môže stať takisto skutočne "hyggelig".

6977_laminate_LD250_Ambiente_R04  

Hygge - postoj k životu

Slovo „hygge“ pochádza pôvodne z nórčiny a znamená niečo ako „pohoda“, „ útulnosť“. Avšak viac ako Nóri si tento spôsob života osvojili Dáni. Najvýraznejšími rysmi tejto útulnej životodarnej atmosféry sú asi pôžitok a veľa svetla pri sviečkach. Jej súčasťou je v podstate všetko, čo spôsobuje radosť: trávenie času s priateľmi a rodinou a popritom si pochutiť na chutnom koláči, alebo sedieť na pohovke zachumlený do príjemnej prikrývky - dobrá kniha v jednej ruke a šálka horúcej čokolády v druhej. V podstate žiť hygge je veľmi jednoduché, najmä ak je váš dom podľa toho zariadený.

 

Drevo – charakteristicky znak škandinávskeho nábytku

Ak sa chcete zariadiť v škandinávskom štýle, nedá sa vyhnúť drevenému nábytku. Nezáleží na tom, či je vyrobený kompletne z prírodného materiálu alebo len čiastočne. Z hľadiska tvaru je nábytok zvyčajne strohý, a preto sa často používa pre zariaďovanie v modernom štýle.
Pokiaľ ide o farebný vzhľad, mali by sa používať jemné pastelové odtiene alebo výdatné tlmené farby. Skrinka s drevenými nohami a mätovo zeleným predkom alebo kreslo s ružovým čalúnením - obe perfektne zapadajú do hyggelického prostredia. Hoci sú považované za dosť nudné, použitie šedých odtieňov je tiež ideálne. Šedá pohovka s bielym lakovaným stolom je príjemnou kombináciou pre škandinávsky interiér. Malo by sa to však kombinovať s niektorými výraznejšími farbami, aby celkový obrázok pôsobil optimistickejšie. Ale buďte opatrní: mnoho rôznych a hlavne krikľavých farieb je pre domov v hygge dosť netypické!

Škandinávska dekorácia: strohá a mäkká

Bytové zariadenie v Škandinávii je charakteristické čistými líniami. Platí to nielen pre nábytok, ale predovšetkým aj pre dekoráciu: typickými prvkami sú puristické pyramídy vyrobené z kovových tyčí, valcovitých váz, ako aj štíhle alebo moderné rovné svietniky. Platí: menej znamená viac! Žiť hyggelig znamená zamerať sa na to podstatné. Ak je byt zaplnený s dekoráciami a inými vecami, rýchlo pôsobí zahustený. To vôbec nezodpovedá dánskej nenútenosti. Namiesto zaplnenia miestnosti je lepšie zavesiť niekoľko jednoduchých obrázkov s vysokým podielom bielej. Rámy sú tiež biele alebo drevené. Ako motívy sú obzvlášť vhodné geometrické vzory alebo prírodné veci, ako sú rastliny alebo načrtnuté krajinné prvky.

 

  6417_laminate_LC150_Ambiente_R01
6403_laminate_LD150_Ambiente_R01  

Pohodlie po dánsky – látky z príjemného materiálu

Mäkké domáce textílie môžu slúžiť ako osviežujúci farebný solitér. Ale nielen to: môžu sa použiť na vytvorenie ešte väčšej pridanej hodnoty, pretože čo iné ako hustá vlnená prikrývka a rozmarné vankúše vás pozýva, aby ste pohodlne zotrvali na pohovke alebo v posteli? Koniec koncov, hygge tiež znamená relaxáciu Tu a Teraz, a to je obzvlášť príjemné - najmä preto, že zimy v Dánsku sú ešte tmavšie a dlhšie ako v Nemecku. Koberce a imitácia kožušiny vizuálne poskytujú ešte viac tepla a útulnosti v miestnosti. Samozrejme vhodnejšia pre škandinávsky dizajn je imitácia ovčej kožušiny ako napríklad z tigra.

 

Správne svetlo robí tiež hygge

Hlavné pravidlo čoraz obľúbenejšej škandinávskej nábytkovej výzdoby hovorí: sviečky, sviečky a ďalšie sviečky! Čajové sviečky alebo sviečky zo včelieho vosku, veľké alebo malé - nezáleží na tom, hlavne veľa! Štýlové usporiadanie sviečok rôznych veľkostí na nehorľavom podklade, napríklad na elegantnom podnose, vyzerá úžasne na stolíku alebo na komode. Okenný parapet je vhodný na zostavu malých svietidiel, veľké svietidlá sa najlepšie umiestnia na podlahu alebo na nízky kredenc. Svetelná reťaz poskytne dokonalé hygge podmienky. Jasné stropné svetlá sa zapínajú iba vtedy, keď sú skutočne potrebné. Namiesto toho stojacie alebo stolové lampy ponoria miestnosť do príjemnej atmosféry. Jas je možné flexibilne nastaviť pomocou stmievateľných LED žiaroviek. Takýto koncept osvetlenia rozžiari nielen miestnosť, ale aj srdce!


TIP: Nevyhnutnou súčasťou hygge je trávenie harmonického času s priateľmi a rodinou. Stretnutie sa prežíva ešte intenzívnejšie, ak sa každý zaobíde jednoducho bez smartfónu.
7405_rigid_RL400S_Ambiente_R01  

Čistá príroda: zelené rastliny a prírodné podlahy

Rastliny sa môžu objaviť nielen na obrázkoch v hygge dome, ale aj v reálnej podobe. Škandinávci majú veľmi blízky vzťah k prírode, čo sa odráža v ich zariaďovaní. Spravidla sa nepoužívajú žiadne pestré kvetiny s bacuľovitými kvetmi, ale zelené rastliny, ktoré majú podobné čisté línie ako zvyšok dekorácie. Či už v závesnom kvetináči, štýlovej váze na komode alebo vo väčšej verzii na podlahe, záleží len podľa vášho vkusu. Keď už hovoríme o podlahe: tá tiež prispieva k škandinávskej zviazanosti s prírodou. Ideálne sú drevené podlahy, napríklad MeisterParkett. longlife kolekcia PD 200, ktoré majú vďaka výrazným prasklinám a známkam starnutia veľmi osobitý charakter. Parkety v kolekcii PC 200 majú klasickejšie varianty. Ako alternatíva k podlahám z pravého dreva je vhodná podlahová krytina so zodpovedajúcim vzhľadom, ako sú flexibilné dizajnové podlahy Meister.Design. 
8137 PD 200   8166 PD 2OO

Charakteristické prvky pre úspešný interiér v hygge:

Nábytok s množstvom dreva v kombinácii s jemnými pastelovými tónmi a tlmenými farbami je pre škandinávsky interiér klasický.

Látky z príjemných materiálov, prikrývky a vankúše nemôžu chýbať. Koberce a imitácie kožušín robia miestnosť teplejšou.

Sviečky a svetlelné reťaze.
Idylické svetlo rozhodujúcim spôsobom prispieva k hygge atmosfére.

Menej je viac.
Škandinávska dekorácia je jednoduchá a strohá. Obrázky majú vysoký podiel bielej farby.

Príroda.
Zelené rastliny a podlahy z pravého dreva, ako sú parkety, sú typickým hygge.

  7410_rigid_RB400S_Ambiente_R01
 

Zdroj: www.meister.com