Detská izba

6995_MeisterDesign_DD_Makro_R01 s logom a textom
Bez názvu  

Detská izba je izba určená ako pre malé deti, tak aj pre tínedžerov, je to miestnosť s tisíckou možností. Je to detská ríša stvorená ako útočisko pre malých aj veľkých, je to ich vlastné impérium, v ktorom neustále menia svoj svet. Je praktické, ak je miestnosť založená na odolnej podlahe a nábytku, ktorý sleduje detský vývoj a ktorý s dieťaťom rastie.

6390_laminate_LC150_Ambiente_01   6428_laminate_LC150_Ambiente_R02

Detská izba - vždy iná

Vlastná izba je pre deti už od útleho veku veľmi špecifický priestor, pretože tu sa môžu hrať, majstrovať, objavovať a snívať. V priebehu rokov sa potreby malých a veľkých detí neustále menia: malé deti sa okrem spánku poväčšine hrajú a bavia. Staršie okrem priestoru na kreativitu potrebujú najneskôr od školopovinného veku aj pokojné miesto na učenie a štúdium.
S vekom sa u detí často mení aj vkus: kedysi tak úžasná vysoká posteľ v tvare pirátskej lode je už nezaujímavá a ružová tapeta so žiariacimi jednorožcami je zrazu „úplne detinská, ocko!“.
V ideálnom prípade je detská izba plánovaná hneď od začiatku tak, aby sa čo najľahšie prispôsobila rôznym fázam rastu a dospievania, napríklad nábytkom, ktorý s nimi rastie alebo nestarnúcou a odolnou podlahou. Zvýrazňujú sa hlavne vankúše, prikrývky, obrázky alebo záclony. Tieto prvky sú jednoducho a ľahko vymeniteľné pri zvládnuteľnom rozpočte.

 

7329_rigid_RD300S_Ambiente_R01  

Farebné alebo jednoduché? Správna farba steny pre detskú izbu

Dôležitým faktorom dobrého pocitu v detskej izbe je správna farba steny a preto by sa mala vyberať starostlivo. Mnohí rodičia sa zameriavajú na to, aby na stenu preniesli vkus svoj alebo svojho dieťaťa. Ale okrem toho zohrávajú úlohu aj ďalšie body:


Vplyv na náladu človeka:

dnes už vieme, že každá farba má na ľudí iný vplyv. Oranžová povzbudzuje k aktivite, prenikavo červená môže dokonca vyvolať agresiu. Do detských izieb sú zvlášť vhodné jemné farby s vysokým podielom bielej, ktoré majú upokojujúci účinok.


Veľkosť a pôdorys miestnosti:

svetlá farba spôsobuje, že malé, členité miestnosti sa zdajú byť priestrannejšie. Nevýrazné farby majú často relaxačný účinok, najmä v miestnostiach so šikmým stropom. Preto je v malých miestnostiach vhodné sa vyhnúť tmavým a intenzívnym základným tónom.


Kvalita farby:

naše deti by mali byť v každodennom živote vystavené čo najmenšiemu počtu znečisťujúcich látok. Pri výbere farby steny pre detskú izbu by ste preto mali dbať, že je na vodnej báze a neobsahuje žiadne odparujúce sa zmäkčovadlá, konzervačné látky a rozpúšťadlá.


Pri viacfarebných farebných koncepciách je možné dosiahnuť rôzne efekty v rôznych sférach miestnosti.

Ideálna podlaha – zdravotne nezávadná a nenáročná na čistenie

Rovnako ako pri farbe steny, aj pri výbere podlahy zohráva dôležitú úlohu zdravie. Mnoho rodičov sa rozhodlo pre koberce v detskej izbe, pretože sú pekne teplé a pohodlné, keď sa deti hrajú na podlahe. Ale práve novokúpené plastové výrobky na začiatku uvoľňujú do vzduchu škodlivé látky. Ak je koberec prilepený, dokonca aj lepidlo môže cez koberec odparovať toxické plyny. Okrem toho sa môžu vo vláknach rýchlo hromadiť nečistoty a alergény, ktoré sa ťažko odstraňujú.
Rovnako nevhodné sú tiež PVC podlahy, pretože roky vylučujú obsahujúce plastifikátory. Podlahové kúrenie môže tento účinok ešte zosilniť.
Ak trváte na teplej a ľahko udržiavateľnej podlahe, v súčasnosti nájdete veľa alternatív pre zdravie a životné prostredie:

Vinylová podlaha - ale prosím, bez vinylu!

Dizajnové podlahy MeisterDesign sú ideálnou alternatívou k tradičným PVC podlahám. Podlaha je vyrobená úplne bez polyvinylchloridu (PVC) a škodlivých plastifikátorov a získala označenie modrý anjel ako produkt šetrný k životnému prostrediu. Kolekcie sú modelované podľa skutočných drevených palubovkách a sú vybavené hmatateľnou štruktúrou, ktorá detským nohám dáva hodnoverný pocit. Všetky tieto dizajnové podlahy sú veľmi odolné a vodotesné. Kľudne vydržia aj detské šantenie.
  6995_MeisterDesign_DD_Ambiente_R01
6403_laminate_LD150_Ambiente_R01  

Laminát pre milovníkov prírody

Každý, kto pri podlahách kladie osobitný dôraz na trvalú udržateľnosť a zároveň chce zachovať dobrý pomer cena / výkon, by mal zvážiť všestrannú laminátovú podlahu. Laminát je vyrobený výlučne z prírodných surovín - väčšinou z dreva! Vrchná vrstva je vyrobená z odolnej melamínovej živice. Vďaka vstavanej zvukovej izolácii sú niektoré laminátové podlahy tiché, vďaka čomu sú ideálne pre detskú izbu, v ktorej sa šantí. Rôzne dekóry vyzerajú obzvlášť autenticky vďaka svojráznym vytlačeným povrchom a je ťažké ich odlíšiť od skutočných drevených podláh.
6845_laminate_LL150_Makro_01


Nábytok, ktorý rastie

Deti rastú rýchlo - rovnako ako ich potreby. Aby sa nový nábytok nemusel kupovať pre každú vývojovú fázu, existuje v súčasnosti veľa kusov nábytku, ktoré rastú s vašimi deťmi. Väčšina detských postieľok sa teraz dá ľahko premeniť na lôžka pre juniorov znížením podlahy a odstránením bočníc. Ak deti prerástli túto veľkosť, detskú postieľku je možné použiť ako útulnú pohovku - stačí na ňu dať pár pekných vankúšov a plyšových hračiek a hotovo. Pre väčšie deti sú k dispozícii vyťahovacie postele, ktoré je možné predĺžiť až na dĺžku 190 cm.
Aj mnoho písacích stolov a stoličiek je výškovo nastaviteľných a dajú sa prispôsobiť veľkosti dieťaťa. Jedným z najznámejších detských nábytkov, ktorý rastie s dieťaťom, je stoličky Stokke Tripp Trapp. Detská stolička z bukového dreva je skutočnou dizajnovou klasikou od roku 1972 a nemala by chýbať v domácnosti s dieťaťom. Dnes je stolička k dispozícii v mnohých módnych farbách. K dispozícii je aj detská sedačka s bezpečnostným pásom a držiakom hračiek. Robustná stolička tak môže sprevádzať vaše dieťa už od narodenia na dlhú dobu.
Pred investovaním do nového detského nábytku je vhodné najskôr preskúmať vlastné podkrovie alebo pivnicu. Často existujú dávno zabudnuté kúsky, ktoré sú v skutočnosti príliš dobré na to, aby ich bolo nutné vyhodiť. S trochou fantázie, farieb a farebných úchytiek nábytku sa vytvorí skutočný jedinečný kúsok.
7410_rigid_RB400S_Ambiente_R016417_laminate_LC150_Ambiente_R017326_rigid_RD300S_Ambiente_R01

3 tipy pre pohodu v detskej izbe:

• Vyvarujte sa krikľavým farbám na steny a uprednostňujte menej výrazné prísluśenstvo. Svetlé pastelové farby majú upokojujúci účinok a neodvádzajú pozornosť.
• Dbajte na to, aby podlaha nevypúšťala škodlivé výpary. Najmä malé deti trávia veľa času na zemi a môžu byť citlivé na znečisťujúce látky.
• Vybavte miestnosť nábytkom vhodným pre deti, ktorý je ideálne nastaviteľný na výšku alebo dĺžku. Detský nábytok by mal mať vždy zaoblené hrany, aby sa zabránilo zraneniu.

Zdroj: www.meister.com