Čistenie a ošetrovanie podláh MEISTER

schema cistiace

KVALITA NEKONČÍ POLOŽENÍM PODLAHY.
Kúpili ste kvalitný produkt „made in Germany“. S týmto návodom dostanete všetky dôležité informácie, ktoré sú dôležité, aby si Vaša podlaha zachovala dlhotrvajúcu hodnotu a pekný optický vzhľad. Troškou času a námahy prispejete k tomu, aby Vám podlaha MEISTER prinášala dlhú radosť.
Podlahy a parkety MEISTER si zakladajú na vybraných materiáloch, ktoré sú skúsenými odborníkmi pomocou modernej technológie spracované na kvalitný produkt „ made in Germany“.
K tejto prémiovej kvalite patrí fundované poradenstvo a excelentné služby. Preto môžete nájsť podlahy a parkety MEISTER výlučne vo vybraných špecializovaných predajniach.

1. Správne ošetrovanie

K podlahe, ktorú ste si vybrali, patrí aj jej správne ošetrovanie. MEISTER dopĺňa svoju paletu produktov vysokokvalitnou sériou prostriedkov na ošetrovanie od firmy CC-Dr.Schutz. Čistiace prostriedky a prostriedky na ošetrovanie zladené ku konkrétnej podlahe sa postarajú o to, že Vaša podlaha bude trvalo dobre vyzerať. Aj keď na denné čistenie – na odstránenie voľne ležiaceho prachu – postačuje vysávanie, nemali by ste na dlhšiu dobu zanedbať čistenie a ošetrovanie povrchu Vašich podláh čistiacimi prostriedkami CC-Dr-Schutz.
Pri čistení venujte pozornosť tomu, že podlaha môže byť len mierne navlhčená. Ideálne je, ak je vodný film tak tenký, že podlaha po asi jednej minúte úplne vyschne. Niektoré druhy drevín, ako napríklad buk alebo javor reagujú obzvlášť citlivo na vlhkosť.
Aj pri silnejšom znečistení (škvrnách) by nemali byť používané žiadne obzvlášť silné čistiace prostriedky. Aj pri tých najodolnejších škvrnách a znečistení pomôže podlahe Dr.Schutz–Elatex--univerzálny odstraňovač škvŕn *.
Škrabance na podlahe nenarušujú len celkový vzhľad priestoru, ale spôsobujú aj to, že podlaha je v týchto miestach viac vystavená znečisteniu a vlhkosti. S prostriedkami na ošetrovanie Dr.Schutz zabránite tomu, aby sa Vaša podlaha – tiež a práve na najviac namáhaných miestach – opotrebovávala.
Ďaľšie tipy na optimálne ošetrovanie Vašich podláh MEISTER obdržíte aj u kvalifikovaných odborných predajcov.

2. Opatrenia na zachovanie hodnoty/Predbežné opatrenia

Izbová teplota cca 18 - 22 °C a relatívna vlhkosť vzduchu cca 30-65% prispievajú k Vašej osobnej spokojnosti a sú základom zdravej klímy v miestnosti. Touto izbovou klímou dopomáhate aj Vašej podlahe MEISTER, ktorá ako každý drevený materiál reaguje na klimatické podmienky, k optimálným podmienkam.
Nízka vlhkosť vzduchu pri súčasnej vysokej teplote vedú k vysychaniu dreveného materiálu, podlaha vysychá. Pokiaľ zistíte vo Vašej miestnosti dlhodobo nižšiu vlhkosť vzduchu ako 30%, doporučuje sa použitie zvlhčovača vzduchu. Tak zabránite extrémnemu vyschnutiu Vašej podlahy MEISTER. Veľmi vysoká vlhkosť vzduchu zapríčiní, tak ako pri každom drevenom materiály, nasatie vlhkosti, čo môže viesť k rozmerovým zmenám.
Vnášanie nečistôt:
Väčšina nečistoty je dovlečená do bytu z vonku a udupaná na podlahe. Z tohto dôvodu doporučujeme vo vstupnom priestore umiestniť dostatočne veľkú čistiacu prechodnú zónu (napr. rohož). Nepoužívajte podložky potiahnuté gumou, ktoré môžu pri dlhšom kontakte s podlahou zapríčiniť sfarbenie. Pamätajte, že nečistoty, ako napr. piesok alebo malé kamienky, pôsobia na podlahu ako brusný papier a môžu zapríčniť nepekné škabance. Preto musia byť nohy stoličiek a nábytku zaopatrené filcovými podložkami. Kancelárske stoličky, kontajnery atď. s otočnými kolieskami musia byť tiež chránené mäkkou vrstvou v zmysle noriem (kolieska na tvrdé podlahoviny, typ W). Farebné gumové, kaučukové alebo umelohmotné nábytkové klzáky a koliečka ako aj pneumatiky môžu na designových podlahách zapríčiniť sfarbenie. Podľa možností používajte svetlé kolieska, pneumatiky a nábytkové klzáky. V týchto silne namáhaných priestoroch je treba chrániť podlahy pomocou zodpovedajúcich podložiek na ochranu podláh (polykarbonátových podložiek).

3. Čistenie po pokládke

Novo položené podlahy MEISTER musia byť pred začatím užívania podrobené čisteniu po pokládke, aby boli plne odstránené znečistenia ako i ostatky lepidla, ku ktorým prišlo v priebehu pokládky.

Čistenie po pokládke u laminátových podláh MEISTER prevádzajte Dr.Schutz-Čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy* zriedeným s vodou v pomere 1 : 200.

Čistenie po pokládke u nadurových podláh MEISTER prevádzajte Dr.Schutz-Čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy* zriedeným s vodou v pomere 1 : 200.

Čistenie po pokládke u lakovaných  a matne lakovaných Longlife parkiet MEISTER a u matne lakovaných podláh Lindura prevádzajte s Dr.Schutz-Prostriedkom na čistenie parkiet a korku * zriedeným s vodou v pomere 1 : 200.

Čistenie po pokládke u Longlife parkiet MEISTER a podlahy Lindura olejovaných prírodným olejom prevádzajte s Dr.Schutz-Premium mydlom na drevo* zriedeným s vodou v pomere 1 : 200. Pre normálne bytové priestory sú podlahy a parkety upravené s konečnou povrchovou úpravou, nie je ich nutné doolejovať po pokládke. Vo vysokonamáhaných priestoroch ( napr. chodby, kuchyne, jedálne, otvorené obytné priestory s priamym vstupom) a v nebytových priestoroch je nutné navyše ošetrenie s neriedeným Dr.Schutz-Premium – ošetrovacím olejom podľa návodu výrobcu oleja. Po schnutí (min. 12 hodín) sa podlaha môže opäť používať a po úplnom vytvrdnutí po 7 dňoch sa môže zase vyčistiť s mierne vlhkou utierkou.

Čistenie po pokládke designových podláh MEISTER prevádzajte s Dr.Schutz-PU čistiacim prostriedkom * zriedeným s vodou v pomere 1 : 10. Podlahu čistite s dobre vyžmýkaným mopom (utierkou) a nakoniec neutralizujte s čistou vodou.

Podlaha sa utiera mopom (utierkou) jemne navlhčeným v príslušnom roztoku.


 

4. Priebežné čistenie

Laminátové podlahy MEISTER
Na odstránenie denného znečistenia je čistenie „na sucho“ vysávaním a zametaním postačujúce. Pri bežnom umývaní sa Dr.Schutz-Čistiaci prostriedok na laminátové podlahy* riedi s vodou v pomere 1:200. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou namočenou v tomto roztoku a poriadne vykrúcanou. Škvrny, stopy po opätkoch a iné ťažšie odstrániteľné znečistenia sa odstraňujú s Dr.Schutz-Elatexom-univerzálnym odstraňovačom škvŕn * alebo neriedeným Dr.Schutz-Čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy* a pomocou bieleho padu, ktorý nepoškriabe podlahu. Na záver sa podlaha utrie jemne vlhkou utierkou tak, aby boli úplne odstránené všetky zvyšky znečistenia a použitého čistiaceho prostriedku.

Nadurové podlahy MEISTER
Na odstránenie denného znečistenia je čistenie „na sucho“ vysávaním a zametaním postačujúce. Pri bežnom umývaní sa Dr.Schutz-Čistiaci prostriedok na laminátové podlahy* riedi s vodou v pomere 1:200. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou namočenou v tomto roztoku a poriadne vykrúcanou. Prípadne použite kefu.
Ťažšie odstrániteľné znečistenia sa odstraňujú s Dr.Schutz-Intenzívnym čistiacim prostriedkom* zriedeným v pomere od 1:1 až 1:3 a nastriekaným ručným rozprašovačom a nechaným pôsobiť do max.5 min. podľa znečistenia. Na záver podlahu vydrhnite kefou. Potom sa podlaha utrie jemne vlhkou vyžmýkanou utierkou namočenou podľa možnosti v teplej vode tak, aby boli úplne odstránené všetky zvyšky znečistenia a použitého čistiaceho prostriedku.
Škvrny, stopy po opätkoch sa odstraňujú s Dr.Schutz-Elatexom-univerzálnym odstraňovačom škvŕn* alebo neriedeným Dr.Schutz-Čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy*  alebo s Dr.Schutz-Intenzívnym čistiacim prostriedkom* a pomocou bieleho padu, ktorý nepoškriabe podlahu. Na záver sa podlaha utrie jemne vlhkou utierkou tak, aby boli úplne odstránené všetky zvyšky znečistenia a použitého čistiaceho prostriedku.
V nebytových priemyselných priestoroch je v podstate možné aj strojové čistenie. Tu zrieďte Dr.Schutz-Intenzívny čistiaci prostriedok*   v pomere 1:1. Prosím, v tomto prípade kontaktujte odborné technické oddelenie.

Lakované, matne lakované a podlaha Lindura
Na odstránenie denného znečistenia je čistenie „na sucho“ vysávaním a zametaním postačujúce. V prípade, že si to vyžaduje časté používanie a stupeň znečistenia, zrieďte Dr.Schutz-Prostriedok na čistenie parkiet a korku* s vodou v pomere 1 : 200. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou namočenou v tomto roztoku a poriadne vyžmykanou.
Mastné škvrny a a iné ťažšie odstrániteľné znečistenia sa odstraňujú s neriedeným Dr.Schutz-Prostriedkom na čistenie parkiet a korku* a pomocou bieleho padu, ktorý nepoškriabe podlahu. Na záver sa podlaha utrie jemne vlhkou utierkou tak, aby boli úplne odstránené všetky zvyšky znečistenia a použitého čistiaceho prostriedku.
Problémové škvrny je možné odstrániť s Dr.Schutz-Intenzívnym čistiacim prostriedkom*.
Na zachovanie hodnoty a po objavení sa znakov opotrebovania doporučujeme oživenie vzhľadu s Dr.Schutz-Prostriedok na parkety a korok, matný*.
Pri silnom znečistení sa predtým použije neriedený Dr.Schutz-Intenzívny čistiaci prostriedok* so zeleným padom/utierkou. Po úplnom vyschnutí povrchu naneste tenko a rovnomerne utierkou nezanechávajúcou chĺpky neriedený Dr.Schutz-Prostriedok na parkety a korok, matný *. Teraz nechajte povrch schnúť min.12 hodín.
Aby sa zabránilo vytvoreniu fľakov pri vyššie spomenutom intenzívnom čistení rozdeľte po častiach jemne vlhkou utierkou neriedený Dr.Schutz-Intenzívny čistiaci prostriedok*a ihneď rozpustite drhnutím nečistotu a zostatky čistiaceho prostriedku.
Pri väčších plochách použite jednokotúčovú leštičku s zeleným padom. Znečistenia ihneď odstráňte savou utierkou. Nakoniec dočistite utierkou vyžmýkanou v čistej vode. Podľa možností prevádzajte čistenie po dvoch, pričom jedna osoba rozpúšťa znečistenia a druhá ich ihneď odstraňuje.

Longlife parkety MEISTER a Lindura drevené palubovky olejované prírodným olejom
Na odstránenie denného znečistenia je čistenie „na sucho“ vysávaním a zametaním postačujúce. Pre pravidelné čistenie a ošetrovanie zrieďte Dr.Schutz-Premium mydlo na drevo* s vodou v pomere 1 : 200. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou namočenou v tomto roztoku a poriadne vyžmýkanou. Podlaha je týmto jedným pracovným postupom zároveň vyčistená i ošetrená. 
Na zachovanie hodnoty a po objavení sa znakov opotrebovania doporučujeme oživenie vzhľadu s Dr.Schutz-Premium ošetrovací olej*.
Pri normálnom znečistení predtým očistite podlahu pomocou zeleného padu/utierky s Dr.Schutz-Premium mydlom na drevo* zriedeným s vodou v pomere 1:200.
Pri silnom znečistení a na intenzívne čistenie sa predtým použije Dr.Schutz-Intenzívny čistiaci prostriedok* v pomere od 1:1 až 1:3 so zeleným padom/utierkou.
Čistiaci roztok naneste utierkou po častiach  na jednotlivé úseky podlahy a bezprostredne potom rozpustitre drhnutím nečistotu a zostatky ošetrovacích prípravkov. Pritom dajte pozor aby sa nevytvorili „kaluže“.
Pri väčších plochách použite jednokotúčovú leštičku s zeleným padom. Znečistenia ihneď odstráňte savou utierkou. Nakoniec dočistite so savou utierkou do sucha. Podľa možností prevádzajte čistenie po dvoch, pričom jedna osoba rozpúšťa znečistenia a druhá ich ihneď odstraňuje.
Potom je nutné naolejovanie s Dr.Schutz- Premium-ošetrovacím olejom podľa návodu od výrobcu. Po schnutí (min. 12 hodín) sa podlaha môže opäť používať a po úplnom vytvrdnutí po 7-10 dňoch sa môže zase vyčistiť s mierne vlhkou utierkou.
Práve tak môžu byť použité na čistenie a ošetrovanie Longlife parkiet MEISTER a drevených paluboviek Lindura olejovaných prírodným olejom produkty firmy Osmo.
Na pravidelné čistenie a ošetrovanie doporučujeme Osmo Wisch-Fix zriedený s vodou. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou poriadne vykrúcanou. Potom pretrieť do sucha. Pri pravidelnom použití bude povrch odolnejší proti novému znečisteniu a proti stopám po opotrebovaní.
Na odstránenie obzvlášť ťažko odstrániteľných škvŕn a na príležitostnú, intenzívnu obnovu/údržbu doporučujeme Osmo-Prostriedok na ošetrovanie a čistenie voskového povrchu. Podlahu treba najskôr dôkladne vyčistiť s Osmo-Wisch-Fix. Nečistoty ihneď odstráňte savou, suchou utierkou. Osmo-Prostriedok na ošetrovanie a čistenie voskového povrchu (Osmo-Wachspflege-Reinigungsmittel) naneste tenko a rovnomerne utierkou nezanechávajúcou chĺpky. Pri väčších plochách použite jednokotúčovú leštičku s bielym padom. Prípadný prebytok bezodkladne odleštite so suchou utierkou. Po vyschnutí môže byť povrch podľa potreby vyleštený.
Pri silnejších stopách po opotrebovaní a pri renovácii použite na podlahu Osmo-Tvrdý olejový vosk 3062, matný (Osmo-Hartwachsöl 3062 matt).

Designové podlahy MEISTER
Voľne ležiaci prach a špina sa odstraňuje vysávaním alebo zametaním. Na odstránenie znečistenia nalepeného na povrchu sa používa v závislosti od zaťažovania a stupňa znečistenia Dr.Schutz-PU čistiaci prostriedok*, ktorý sa riedi s vodou v pomere 1:200. Podlaha sa stiera mierne vlhkou utierkou namočenou v tomto roztoku a poriadne vykrúcanou. Ťažko odstraniteľné škvrny a šmuhy sa odstraňujú s neriedeným Dr.Schutz-PU čistiaci prostriedok* a pomocou bieleho padu, ktorý nepoškriabe podlahu. Na záver sa podlaha utrie jemne vlhkou utierkou tak, aby boli úplne odstránené všetky zvyšky znečistenia a použitého čistiaceho prostriedku.
Na vyčistenie od ťažko odstrániteľných znečistení a zbytkov a k príprave na ošetrenie, keď sa vzniknutý ochranný film časom opotrebuje (resp. po objavení sa znakov opotrebovania), je nutné základné čistenie podlahy. K tomu nastriekajte rovnomerne neriedený Dr.Schutz-Intenzívny čistiaci prostriedok* na podlahu a po krátkom čase (max.5 min) vydrhnite so zeleným padom. Znečistenia ihneď odstráňte s vyžmýkanou utierkou, pretrite čistou vodou, aby ste odstránili všetky zbytky nečistoty a čistiaceho prostriedku a nakoniec dočistite so savou utierkou do sucha.
Po objavení sa znakov opotrebovania (po dôkladnom základnom čistení s Dr.Schutz-Intenzívnym čistiacim prostriedkom* ) doporučujeme povrch obnoviť intenzívnym ošetrením. K tomu v čistej vode vypláchnutou a poriadne vykrúcanou utierkou (ktorá nezanecháva vlákna) nanášajte nezriedený prostriedok Dr.Schutz-Prostriedok na kompletné ošetrenie, matný* v tenkej a rovnomernej vrstve v pozdĺžnom smere (k smeru lamiel). Keď ochranný film zaschne (po 45 min.) naneste prostriedok rovnakým postupom v priečnom smere (k smeru lamiel). Spotreba: 750 ml na ca. 25 – 35 m² na jedno nanesenie (vrstvu).
V nebytových priemyselných priestoroch je v podstate možné aj strojové čistenie. Prosím, v tomto prípade kontaktujte odborné technické oddelenie.

5. Všeobecné zásady čistenia a ošetrovania podláh MEISTER

Podlahy MEISTER nenechávajte dlhšiu dobu vlhké alebo úplne mokré. Pri pravidelnom čistení dbajte stále na to, aby ste podlahy podľa možností čistili „na sucho“ (mopy, utierky, metly, vysávače), alebo iba mierne navlhčenými (dobre vykrúcanými) utierkami nezanechávajucimi chĺpky, tak aby na podlahe neostávali žiadne mokré stopy a „kaluže“. Čistenie parou tiež nie je vhodné na čistenie a ošetrovanie podláh. Nepožívajte žiadne prostriedky na drhnutie (obsahujúce napr. jemný piesok a pod.), nakoľko tieto prostriedky môžu poškriabať povrch podláh.
Používajte iba vhodné čistiace prostriedky. Problémové fľaky na laminátových, nadurových a lakovaných parketách a dýhovaných podlahách sa dajú odstrániť Dr.Schutz–Elatexom-univerzálnym odstraňovačom škvŕn*. Dávajte pozor na to, že pri odstraňovaní šmúh od lepidla a fľakov zvýšeným tlakom na biely pad, resp. inú utierku, môže dôjsť na laminátových a nadurových podlahách v týchto miestach k zvýšeniu stupňa lesku. Preto si to radšej vopred vyskúšajte na nebadateľnom mieste, alebo na zvyšku podlahy.

Chemikálie všetkých druhov, ako sú riedidlá, prostriedky na dezinfekciu poranenia a pokožky, farby na vlasy, tuky, odlakovače, acetón, atrament do zvýrazňovačov, pier a prepisovačiek atd., môžu spôsobiť trvalé škvrny.

*Prostriedky na ošetrovanie na báze vody (napr. polymerdisperzie), príp. Dr.Schutz-Elatex-univerzálny odstraňovač škvŕn  , môžu pri neodbornom lepení podláh, prípadne pri neúplnom uzavretí spojov jednotlivých dielov podláh, preniknúť do nosnej dosky a spôsobiť jej objemové zmeny (napúčanie) v mieste týchto spojov.